MAGYAR ÉPÍTÉSZETI KÖZPONT ÉS MÚZEUM

A pályázati kiírás egy alig visszautasítható felhívás volt számunkra: házat tervezni az építészetnek, építészeknek. A javasolt épületek és terek megfogalmazásánál igyekeztünk elkerülni azt a közhelyes és hibás hozzáállást, ami szerint majd a mi épületeink reprezentálhatják a mai kort vagy a hazai építészetet. Sokkal inkább arra törekedtünk, hogy egy izgalmas, de hivalkodásmentes, szerethető és otthonos, de variábilis környezetet teremtsünk az építészeti múltunk, jelenünk bemutatására és az ahhoz kapcsolódó kulturális élet számára. A Városligeti fasoron végig húzódó kulturális funkciók közelsége, vagy pl. az utca túloldalán megbúvó Ráth György Villa közvetlen szomszédsága sok lehetőséget teremt a fent leírt szellemű kulturális programok összefonódására a területen.

Célunk volt a tervezett funkció határait kiterjesztve általános közösségi élmények helyszínét is létrehozni a nagyközönség számára is. Aktív és hosszabb távú időtöltésre, találkozásra is alkalmas védett közparki környezet kialakítása volt a szándékunk, melynek szövetét a zárt tömegek és az azok között kialakuló külső-belső térsorok adják. Tömegében önállóan megfogalmazott kiállító és rendezvény termeinket térben elemeltük a vezérszinttől, hogy egyrészt csökkenjen az épület lábnyoma, másrészt a már csak publikus tereket felvonultató földszintünkön átáramolhasson a park, jó időben – a mobil üvegfalak elhúzásával – akár szó szerint is lebontsa a kint és a bent határát.

A fő funkciók tereit gúlás kiemeléssel növeltük meg, ami a térélményen túl az azok tetején elhelyezett felülvilágítókkal az alkalomhoz illő fényviszonyok létrehozásában is segít, továbbá a kiemelt tömegek jól mutatják a térrendszert, hangsúlyokat adnak, egyúttal problémamentesen illesztik az épületegyüttest a környezetbe. A funkciójában megújuló Grünwald és a Herczel épületek között, a Városligeti fasorról nyílik a reprezentatív főbejárat, ami a Bajza utca felől is egyenrangúan megközelíthető. Végül az előcsarnok fűzi egybe az új épület funkcióinak villa léptékű tereit, melyet a megadott programhoz igazodóan négy fő területegységre bontottunk: Lechner-rendezvényház, Ybl-kiállítóház épület, Kós-Kávéház és Hild-műhelycsarnok (space box).

Tervünk a második fordulóba bejutva végül megvételben részesült.