MAGYAR TERMÉSZETTUDOMÁNYI MÚZEUM x BIG
részlet a pályázati műleírásból…..
A Magyar Természettudományi Múzeumot egy egyedülálló ’ökoton’-ként képzeljük el, az épített és a természeti környezet találkozási felületeként. Nem teljesen mesterséges, nem tisztan természetes, organikusan simul a környezetébe. A földből kiemelkedő, fa keretek lágy ívekbe formálódnak az erdő természetes folytatásaként, elmosva a határt építészet és a vadon között. Az őshonos növényekkel borított zöldtető, beporzókat vonz, menedéket nyújt a városi élővilágnak és hozzájárul a helyi biodiverzitáshoz. A dombként megformált épület az Alföldön váratlan panorámát nyújt a fák lombkoronája és a városi táj fölött, egyedülálló, immerzív élményt biztosítva Debrecen közösségi közegében.
A koncepció abból a mély meggyőződésből született, hogy egy természettudományi múzeumnak magából a természetből kell kinőnie és vele harmóniában kell léteznie. Ez nem egy hagyományos épület, hanem a táj egy átalakulása, egy épület, amely kiemelkedik a tájból, hogy lakható teret hozzon létre. Környezeti hatását minimalizálva szervesen illeszkedik az erdőhöz, együttműködik a fákkal, melyek nyáron árnyékot biztosítanak, télen pedig lombhullás után, beengedik a napfényt. Egy olyan hely, ahol a vadvilág természetesen fejlődhet, miközben annak múltja és története a falakon belül megőrzésre kerül. Az épület kiemelkedő mutatókkal tervezett az energia hatékonyság, a vízgazdálkodás és az általános környezeti hatás minimalizálása terén.
A múzeum több mint egy intézmény, egy találkozási pont, ahol az emberek és tudományágak összekapcsolódhatnak, hogy inspirációt és új perspektívákat hozzanak létre. Több mint egy kiállító tér, élő és folyamatosan fejlődő hely, ahol a tudomány és a nyilvánosság találkozik, az oktatás összekapcsolódik a közösséggel, a természetvédelem pedig az innovációval. Egy intézmény, amely nem csupán a termeszét történetét mutatja be, hanem hozzájárul annak megőrzéséhez is. Egy épület, amely bizonyítja, hogy az építészet egyszerre lehet kulturális tájelem és az ökológiai helyreállítás eszköze.A múzeum teljes, 23 000 m2-es programja négy állandó és egy időszaki kiállítóteret, valamint fogadó és közösségi tereket, irodákat és a gyűjtemény kiszolgáló helyiségeit foglalja magába. A fő funkcionális zónák a központi tér közelében helyezkednek el, kihasználva a nagy belmagasság és a fonódó térszervezés előnyeit.
ökoton:
’átmeneti terület két ökoszisztéma vagy ökológiai közösség között. Az ökotonok lehetnek természetesek vagy mesterségesek, és sokféle léptékben előfordulhatnak’