BÓBITA MINTABÖLCSÖDE

Az építészeti alapgondolat a kötelező programon felül betervezett központi tér (hívónevén a Bóbita tér) volt, ami a bölcsödéhez és a közösséghez kötődő szülők, gondozók és persze elsősorban a gyermekek számára teremthet üzemidőben és azon túl megfelelő és különleges helyszínt.
Ahhoz közvetlenül kapcsolódnak a párban összekapcsolt foglalkoztatók, melyek egymáshoz és a közös fürdőszobához, öltözőkhöz is közvetlenül csatlakoznak. Minden foglalkoztató legalább két nagyméretű ablakkal néz a kertre vagy a kedvező tájolású oldalra. A parapet nélküli ablakok teljes megnyitást biztosítanak a gyerekeknek a külvilág felé. A foglakoztatók és a központi tér feletti, felülvilágítóval lezárt, gúlás tömegek alatt egyedi hangulatú terek alakulhatnak ki. A természetes anyagok és színek használata, a műanyagok elkerülése és az egyes anyagokhoz tartozó természetes textúrák, felületek alkalmazása a bölcsőde teljes területén fontos része volt az építészeti koncepciónak. A tervek koncepcionális kidolgozásban sok segítséget kaptunk a Ringató programot vezető Gálné Gróh Ilitől.

A pályázati kiírásnak megfelelően, a fenti elvek figyelembevételével számtalan beépítési és téri szituáció megoldására tettünk javaslatot. Tervünk kiemelt megvételben részesült, és a pályázatban adott legmagasabb díjat nyerte el. Az annak nyomán született bölcsődei mintaterv elkészítésére viszont nem vállalkoztunk, mert az éppen a tervünk lényegi elemét, a központi teret hagyta ki bekerülési okokra hivatkozva. Talán éppen emiatt fontos, hogy Gödöllőn 2024-ben átadták az eredeti pályázati terveink nyomán készített bölcsődét, ami óriási sikert aratott…